Skip to content

331 Eastham Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block1316.01
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,458
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,800
57%
Improvement Value:$123,500
43%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,591+5.2%
2024$7,217+3.5%
2023$6,976+1.4%
2022$6,880+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,458DeedBook 16748, Page 163Recorded5/25/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960