Skip to content

299 Sudbury Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1955

Last Sale Date
May 10, 1995

Property Information

Block1316.01
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,716
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,100
53%
Improvement Value:$146,900
47%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,211+5.2%
2024$7,806+3.5%
2023$7,545+1.4%
2022$7,442+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955