Skip to content

291 Sudbury Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$736,000
Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block1316.01
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,604
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,400
58%
Improvement Value:$122,500
42%
Total Assessment$290,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,357+5.4%
2024$6,982+3.6%
2023$6,740+1.4%
2022$6,644+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$736,000
Sq Ft1,604DeedBook 19834, Page 1748Recorded11/1/2024

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5670, Page 741

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5488, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1950