Skip to content

70 East ViewBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Mar 10, 2020

Property Information

Block132.02
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage615
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,400
69%
Improvement Value:$71,600
31%
Total Assessment$231,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,967+5.2%
2024$5,671+3.5%
2023$5,479+9.3%
2022$5,012+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft615DeedBook 17828, Page 21Recorded3/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1970