Skip to content

92 Eagle Ct.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$1,410,000
Last Sale Date
Sep 12, 2022

Property Information

Block132.02
Lot2.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class18
Description2SF 16822636
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,636
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,000
48%
Improvement Value:$319,500
52%
Total Assessment$619,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,002+5.2%
2024$15,209+3.5%
2023$14,695+1.3%
2022$14,509+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,410,000
Sq Ft2,636DeedBook 19176, Page 641Recorded9/26/2022

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 12444, Page 1347

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10725, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1950