Skip to content

90 Eagle Ct.Brick, NJ 08723

Built 1983

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block132.02
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,438
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$372,400
59%
Improvement Value:$263,600
41%
Total Assessment$636,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,428+5.2%
2024$15,614+3.3%
2023$15,114+1.3%
2022$14,923+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$935,000
Sq Ft2,438DeedBook 18786, Page 1486Recorded11/22/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$760,000
DeedBook 18524, Page 502Recorded6/10/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$900,000
DeedBook 13772, Page 1472

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 10891, Page 687

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5108, Page 823

Property Built

Built

Year Built: 1983