Skip to content

76 East ViewBrick, NJ 08723

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2012

Property Information

Block132.02
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF 1170
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,170
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
73%
Improvement Value:$135,900
27%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,809+5.2%
2024$12,174+3.5%
2023$11,763+1.3%
2022$11,614+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955