Skip to content

195 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block1323
Lot42.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,170
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$190,700
66%
Improvement Value:$98,300
34%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,557+5.2%
2024$7,185+3.5%
2023$6,945+1.4%
2022$6,849+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5669, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1960