Skip to content

164 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1956

Last Sale Price
$282,500
Last Sale Date
Apr 5, 2005

Property Information

Block1325.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage714
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
68%
Improvement Value:$63,600
32%
Total Assessment$200,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,238+5.2%
2024$4,979+3.5%
2023$4,813+1.4%
2022$4,747+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 12558, Page 1266

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 10688, Page 1950

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4970, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1956