Skip to content

136 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Date
May 10, 2002

Property Information

Block1325.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,574
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
52%
Improvement Value:$124,400
48%
Total Assessment$261,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,828+5.2%
2024$6,491+3.5%
2023$6,274+1.4%
2022$6,188+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950