Skip to content

210 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block1326.03
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,650
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,500
46%
Improvement Value:$172,900
54%
Total Assessment$319,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,352+5.2%
2024$7,940+3.5%
2023$7,675+1.4%
2022$7,570+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$302,000

From:

To:

Sq Ft1,650DeedBook 15597, Page 1736Recorded7/30/2013

Property Sale

SaleMulti
$374,850
DeedBook 12273, Page 1907

Property Built

Built

Year Built: 1986