Skip to content

219 Riviera Dr.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Dec 5, 2017

Property Information

Block1326.03
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,678
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
60%
Improvement Value:$92,200
40%
Total Assessment$231,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,046+5.2%
2024$5,748+3.5%
2023$5,556+1.4%
2022$5,479+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 17013, Page 1835Recorded1/31/2018

Property Sale

Sale
$287,500

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 15611, Page 1248Recorded8/13/2013

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 14202, Page 1518

Property Sale

SaleMulti
$252,500
DeedBook 12178, Page 1136

Property Built

Built

Year Built: 1948