Skip to content

167 Riviera DrBrick, NJ 08724

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block1326.03
Lot64
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,128
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,600
54%
Improvement Value:$118,100
46%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+5.2%
2024$6,382+3.5%
2023$6,169+1.4%
2022$6,084+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft1,128DeedBook 19872, Page 483Recorded12/11/2024

Property Sale

Sale
$317,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 17314, Page 1851Recorded11/29/2018

Property Sale

SaleMulti
$326,000
DeedBook 14522, Page 1075

Property Sale

SaleMulti
$337,000
DeedBook 12941, Page 1358

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 12045, Page 211

Property Sale

SaleMulti
$146,000
DeedBook 10402, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1972