Skip to content

146 17th AveBrick, NJ 08724

Built 1971

Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block1327.05
Lot44
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description2SF 2G 1996
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,600
49%
Improvement Value:$145,200
51%
Total Assessment$286,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,500+5.2%
2024$7,130+3.5%
2023$6,892+1.4%
2022$6,797+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1971