Skip to content

162 19th AveBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block1329.07
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,188
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
59%
Improvement Value:$98,700
41%
Total Assessment$241,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,307+5.2%
2024$5,996+3.5%
2023$5,796+1.4%
2022$5,716+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,188DeedBook 18197, Page 813Recorded12/9/2020

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,188DeedBook 15704, Page 1669Recorded12/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$275,000
DeedBook 14462, Page 1598

Property Built

Built

Year Built: 1957