Skip to content

188 16th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$85,900
Last Sale Date
May 18, 1998

Property Information

Block1331.09
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SCB
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage780
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
73%
Improvement Value:$50,500
27%
Total Assessment$185,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,851+5.2%
2024$4,612+3.5%
2023$4,458+1.4%
2022$4,396+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$85,900
DeedBook 5583, Page 592

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 5005, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1955