Skip to content

189 Main Ave.Brick, NJ 08724

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 2, 2025

Property Information

Block1331.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
60%
Improvement Value:$92,500
40%
Total Assessment$232,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,080+5.2%
2024$5,780+3.5%
2023$5,587+1.4%
2022$5,510+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$116,500
DeedBook 4826, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1945