Skip to content

186 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2022

Property Information

Block1333.10
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,309
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
54%
Improvement Value:$117,000
46%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+5.2%
2024$6,374+4.4%
2023$6,106+1.4%
2022$6,022+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$108,000
DeedBook 5003, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1963