Skip to content

182 17th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block1333.10
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,156
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
62%
Improvement Value:$82,300
38%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,661+5.2%
2024$5,382+3.5%
2023$5,203+1.4%
2022$5,131+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,156DeedBook 19343, Page 1333Recorded4/5/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960