Skip to content

122 Branch BlvdBrick, NJ 08724

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2025

Property Information

Block1334.11
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,588
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,500
55%
Improvement Value:$117,800
45%
Total Assessment$260,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,807+5.2%
2024$6,471+3.5%
2023$6,255+1.4%
2022$6,169+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 15857, Page 1778Recorded7/25/2014

Property Built

Built

Year Built: 1972