Skip to content

175 18th AveBrick, NJ 08724

Built 1974

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block1335.12
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,100
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
57%
Improvement Value:$100,300
43%
Total Assessment$235,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+5.2%
2024$5,850+3.5%
2023$5,654+1.4%
2022$5,577+4.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,100DeedBook 19418, Page 1749Recorded6/30/2023

Property Sale

Sale
$272,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 17358, Page 1067Recorded1/15/2019

Property Sale

Sale
$106,500

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 17004, Page 1538Recorded1/23/2018

Property Sale

SaleMulti
$263,000
DeedBook 12977, Page 1825

Property Sale

SaleMulti
$113,000
DeedBook 5630, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1974