Skip to content

183 19th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Apr 22, 2021

Property Information

Block1336.13
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,012
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
62%
Improvement Value:$81,800
38%
Total Assessment$216,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,669+5.2%
2024$5,390+3.5%
2023$5,210+1.4%
2022$5,138+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000
Sq Ft1,012DeedBook 18441, Page 1907Recorded4/27/2021

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 12552, Page 1247

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5724, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$79,900
DeedBook 5320, Page 43

Property Sale

SaleMulti
$102,675
DeedBook 4777, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1945