Skip to content

181 19th AveBrick, NJ 08724

Built 1943

Last Sale Price
$66,753
Last Sale Date
Feb 24, 1999

Property Information

Block1336.13
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage762
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
71%
Improvement Value:$55,100
29%
Total Assessment$190,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,971+5.2%
2024$4,726+3.5%
2023$4,568+1.4%
2022$4,505+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$66,753
DeedBook 5667, Page 919

Property Sale

SaleMulti
$95,000
DeedBook 4751, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1943