Skip to content

189 19th AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 31, 2023

Property Information

Block1336.13
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class18
Description1SF 1G 3825
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,825
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
33%
Improvement Value:$289,300
67%
Total Assessment$429,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,226+5.2%
2024$10,672+3.5%
2023$10,316+1.4%
2022$10,174+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft3,825DeedBook 18433, Page 148Recorded4/21/2021

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 5522, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1970