Skip to content

181 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1950

Last Sale Price
$103,500
Last Sale Date
Dec 4, 1998

Property Information

Block1337.14
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage976
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,100
65%
Improvement Value:$74,300
35%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+5.2%
2024$5,280+3.5%
2023$5,104+1.4%
2022$5,034+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$103,500
DeedBook 5643, Page 844

Property Built

Built

Year Built: 1950