Skip to content

109 Walnut DriveBrick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Sep 21, 2021

Property Information

Block1338.15
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,131
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
41%
Improvement Value:$189,100
59%
Total Assessment$319,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,347+5.2%
2024$7,935+3.5%
2023$7,670+1.4%
2022$7,565+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,131DeedBook 18703, Page 875Recorded9/30/2021

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 15407, Page 1231

Property Sale

SaleMulti
$187,060
DeedBook 5674, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$41,600
DeedBook 5578, Page 103