Skip to content

241 16th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Oct 27, 1995

Property Information

Block1339.16
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class15
Description0912
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
66%
Improvement Value:$70,600
34%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,376+5.2%
2024$5,111+3.5%
2023$4,941+1.4%
2022$4,873+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 5315, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1960