Skip to content

228 17th AveBrick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block1339.16
Lot36
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,371
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
59%
Improvement Value:$91,900
41%
Total Assessment$226,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,683+5.4%
2024$5,391+3.6%
2023$5,202+1.5%
2022$5,128+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954