Skip to content

58 West ViewBrick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$653,500
Last Sale Date
Dec 6, 2018

Property Information

Block133
Lot6.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,728
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$388,500
57%
Improvement Value:$288,500
43%
Total Assessment$677,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,487+5.2%
2024$16,620+3.5%
2023$16,058+1.3%
2022$15,855+22.6%
Property History

Property Sale

Sale
$653,500

From:

To:

Sq Ft1,728DeedBook 17361, Page 685Recorded1/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$674,000
DeedBook 14398, Page 664

Property Sale

SaleMulti
$779,900
DeedBook 13853, Page 1811

Property Sale

SaleMulti
$825,000
DeedBook 13279, Page 1478

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 5729, Page 475

Property Sale

SaleMulti
$215,000
DeedBook 5040, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1945