Skip to content

64 Tall Timber Dr.Brick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 7, 1995

Property Information

Block133
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,372
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,900
67%
Improvement Value:$194,900
33%
Total Assessment$581,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,028+5.2%
2024$14,283+3.5%
2023$13,800+1.3%
2022$13,626+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5327, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1970