Skip to content

222 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1959

Last Sale Price
$283,000
Last Sale Date
Feb 8, 2021

Property Information

Block1340.17
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,040
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
60%
Improvement Value:$95,500
40%
Total Assessment$240,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,300+5.2%
2024$5,989+8.1%
2023$5,541+0.0%
2022$5,541+11.1%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 18338, Page 551Recorded2/26/2021

Property Sale

SaleMulti
$220,000
DeedBook 14594, Page 1116

Property Sale

SaleMulti
$274,900
DeedBook 12604, Page 1296

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 11338, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1959