Skip to content

248 19th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1966

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block1341.18
Lot35
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,448
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
47%
Improvement Value:$157,900
53%
Total Assessment$297,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+10.5%
2024$7,053+9.2%
2023$6,457+1.4%
2022$6,368+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,448DeedBook 19712, Page 487Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft2,448DeedBook 19425, Page 731Recorded7/7/2023

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 14014, Page 222

Property Sale

SaleMulti
$134,000
DeedBook 5571, Page 934

Property Built

Built

Year Built: 1966