Skip to content

230 19th AveBrick, NJ 08724

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Dec 4, 2024

Property Information

Block1341.18
Lot50
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,544
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,000
47%
Improvement Value:$159,100
53%
Total Assessment$299,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,821+5.2%
2024$7,436+3.5%
2023$7,187+1.4%
2022$7,089+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft1,544DeedBook 19882, Page 1113Recorded12/20/2024

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft1,544DeedBook 18267, Page 606Recorded1/19/2021

Property Sale

Sale
$6,500

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 17310, Page 1413Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$256,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 16964, Page 831Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,544DeedBook 16315, Page 1432Recorded2/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1970