Skip to content

201 19th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1939

Last Sale Price
$34,365
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block1342.19
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,198
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,200
60%
Improvement Value:$97,200
40%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+19.0%
2024$5,328+3.5%
2023$5,150+1.4%
2022$5,079+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$34,365

From:

To:

Sq Ft1,198DeedBook 17005, Page 1780Recorded1/24/2018

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10244, Page 1302

Property Built

Built

Year Built: 1939