Skip to content

228 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 15, 2024

Property Information

Block1342.19
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage988
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
64%
Improvement Value:$78,900
36%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,724+5.2%
2024$5,442+3.5%
2023$5,260+1.4%
2022$5,188+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft988DeedBook 19618, Page 423Recorded2/29/2024

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 16395, Page 881Recorded5/18/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955