Skip to content

262 22nd AveBrick, NJ 08724

Built 1965

Last Sale Price
$114,000
Last Sale Date
Jun 11, 1993

Property Information

Block1343.27
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,136
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,700
60%
Improvement Value:$95,900
40%
Total Assessment$238,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,239+5.2%
2024$5,932+3.5%
2023$5,734+1.4%
2022$5,655+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$114,000
DeedBook 5073, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1965