Skip to content

229 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1996

Property Information

Block1343.27
Lot48
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,009
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,200
63%
Improvement Value:$76,200
37%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,095+5.5%
2024$4,831+3.6%
2023$4,662+1.5%
2022$4,594-3.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955