Skip to content

292 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1986

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 8, 2019

Property Information

Block1346.22
Lot29
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,314
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
48%
Improvement Value:$146,500
52%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,361+5.2%
2024$6,998+3.5%
2023$6,764+1.4%
2022$6,672+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,314DeedBook 17539, Page 718Recorded7/18/2019

Property Sale

SaleMulti
$323,500
DeedBook 12771, Page 1214

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 5371, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1986