Skip to content

307 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1954

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 20, 2022

Property Information

Block1346.22
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,152
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,200
73%
Improvement Value:$67,700
27%
Total Assessment$250,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,553+5.2%
2024$6,230+3.5%
2023$6,022+1.4%
2022$5,939+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$320,000
Sq Ft1,152DeedBook 19261, Page 682Recorded12/28/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1954