Skip to content

293 18th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1972

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block1347.23
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,400
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
66%
Improvement Value:$73,200
34%
Total Assessment$215,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,641+5.2%
2024$5,362+3.5%
2023$5,183+1.4%
2022$5,112+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft1,400DeedBook 19350, Page 1103Recorded4/13/2023

Property Built

Built

Year Built: 1972