Skip to content

283 19th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 9, 2004

Property Information

Block1348.24
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,190
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
60%
Improvement Value:$88,900
40%
Total Assessment$223,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,855+5.2%
2024$5,566+3.5%
2023$5,380+1.4%
2022$5,306+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 10655, Page 111

Property Sale

SaleMulti
$78,000
DeedBook 5591, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1960