Skip to content

294 20th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Sep 16, 1998

Property Information

Block1348.24
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage1,811
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
55%
Improvement Value:$127,600
45%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,448+5.2%
2024$7,080+3.5%
2023$6,844+1.4%
2022$6,750+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 5617, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1985