Skip to content

297 21st Ave.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block1349.25
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage918
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
57%
Improvement Value:$101,800
43%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,140+5.2%
2024$5,837+3.5%
2023$5,642+1.4%
2022$5,565+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft918DeedBook 17903, Page 1080Recorded5/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960