Skip to content

295 21st AveBrick, NJ 08724

Built 2006

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block1349.25
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,416
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
49%
Improvement Value:$140,400
51%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,202+5.2%
2024$6,846+3.5%
2023$6,618+1.4%
2022$6,527+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,416DeedBook 17930, Page 1218Recorded6/18/2020

Property Built

Built

Year Built: 2006