Skip to content

343 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$98,000
Last Sale Date
Jun 27, 2000

Property Information

Block1350.26
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage960
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,300
58%
Improvement Value:$84,200
42%
Total Assessment$200,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,243+5.2%
2024$4,984+3.5%
2023$4,818+1.4%
2022$4,752+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 10132, Page 1684

Property Built

Built

Year Built: 1964