Skip to content

349 Herbertsville RdBrick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Nov 21, 2023

Property Information

Block1350.26
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.4

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningVZ
Sq Footage936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
66%
Improvement Value:$57,400
34%
Total Assessment$169,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,443+5.2%
2024$4,224+3.5%
2023$4,083+1.4%
2022$4,027+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$458,000
Sq Ft936DeedBook 19556, Page 1279Recorded12/8/2023

Property Built

Built

Year Built: 1970