Skip to content

174 Walnut Dr.Brick, NJ 08724

Built 1945

Last Sale Price
$149,900
Last Sale Date
May 28, 1998

Property Information

Block1351.36
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,764
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
53%
Improvement Value:$120,600
47%
Total Assessment$257,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,736+5.2%
2024$6,404+3.5%
2023$6,190+1.4%
2022$6,105+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 5584, Page 537

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook 5272, Page 437

Property Built

Built

Year Built: 1945