Skip to content

275 22nd Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 14, 2011

Property Information

Block1354.35
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
64%
Improvement Value:$75,300
36%
Total Assessment$210,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+5.2%
2024$5,228+3.5%
2023$5,054+1.4%
2022$4,984+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 15069, Page 1854

Property Sale

SaleMulti
$105,500
DeedBook 5659, Page 1000

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5307, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1958