Skip to content

183 Walnut DrBrick, NJ 08724

Built 1957

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block1354.35
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
68%
Improvement Value:$63,500
32%
Total Assessment$198,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,191+5.2%
2024$4,935+3.5%
2023$4,770+1.4%
2022$4,704+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft772DeedBook 19650, Page 1329Recorded4/8/2024

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 5522, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1957