Skip to content

183 Calvin Ct.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 30, 1997

Property Information

Block1355.34
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.3

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,486
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
50%
Improvement Value:$141,200
50%
Total Assessment$281,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,353+5.2%
2024$6,991+3.5%
2023$6,757+1.4%
2022$6,664+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5442, Page 161

Property Built

Built

Year Built: 1983